3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

فارکس چیست؟

فارکس یک بازار معاملات ارزی است که کاملاً غیر متمرکز بوده و در آن خرید و فروش ارز کشورهای مختلف با هدف تبادل ارزی انجام می‌شود. برای آشنایی بیشتر با جزییات بازار فارکس در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

فارکس چیست به زبان ساده

به زبان ساده، فارکس بازاری است که در آن ارزهای مختلف جهان در مقابل یکدیگر معامله می‌شوند. اگر به نمادهای معاملاتی بازار فارکس دقت کرده باشید، آن‌ها به صورت جفت یا دوتایی هستند؛ برای مثال EUR/USD که به این نمادها جفت ارز می‌گویند. در بازار فارکس معامله‌گران از سراسر جهان بدون وجود یک بازار متمرکز و کاملاً به صورت الکترونیکی (OTC) معاملات خود را انجام می‌دهند.

فارکس یعنی چی؟

فارکس FOREX به معنای Foreign Exchange Market است، که مفهوم آن بازار تبدیل ارزهای خارجی می‌باشد.

بازار فارکس
بازار فارکس (بازار تبادل ارزهای خارجی)

ماهیت اصلی بازار فارکس هم همین است؛ یعنی شرکت‌ها، بانک‌ها و سرمایه‌داران بزرگ جهان در این بازار، دائماً در حال تبادل ارزها هستند. البته معامله‌گران و سفته‌بازها نیز می‌توانند در این بازار معامله کنند.

تجارت فارکس چیست؟

تجارت فارکس همان خرید و فروش ارزها با یکدیگر است، شما در فارکس با بازار نقدی روبه‌رو هستید که عرضه و تقاضا، قیمت ارز کشورهای مختلف جهان را تعیین می‌کند و به نمادهای معاملاتی جهت می‌دهد. معمولاً بانک‌های بزرگ جهان جهت اصلی و روندهای مهم را می‌سازند و بازیگران اصلی این بازار هستند.اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که از آنجا که نمادهای فارکس در واقع پول ملی کشورهای مختلف هستند، پس کوچک‌ترین تغییر آن‌ها بر تجارت کل جهان و اقتصاد داخلی آن کشور تاثیر گذار است.

به همین دلیل نمی‌توان حرکات نمادهای معاملاتی را صرفاً بر اساس شانس و بدون منطق دانست. به‌طور کلی، مسیر قیمتی که یک ارز در بلند مدت در بازار فارکس طی می‌کند، کاملاً مربوط به وضعیت فاندامنتال اقتصادی آن است؛ اما می‌توان مسیرهای کوتاه مدت را ناشی از هیجان و رفتارهای احساسی، یا بازی بزرگان بازار دانست.   

چگونه وارد بازار فارکس شویم؟

اگر بخواهید وارد تجارت فارکس شوید، به لحاظ فنی برای اتصال به فارکس فقط نیاز است که عضو یک کارگزاری شوید. کارگزاری‌ها یا بروکرها، شرکت‌هایی هستند که باعث ایجاد ارتباط بین کاربران و بازارهای مالی می‌شوند.

معامله در بازار فارکس
معامله در بازار فارکس

بنابراین شما باید ابتدا در یک کارگزاری ثبت نام کنید، سپس حساب معاملاتی ایجاد کنید و از طریق پلتفرم‌های معاملاتی، مانند متاتریدر به بازار متصل شوید. کل جریان واریز و برداشت پول شما از طریق خود کارگزاری‌ها انجام می‌شود. به‌طور کلی اگر می‌خواهید در فارکس شروع به فعالیت کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. ثبت نام در یک کارگزاری
  2. آموزش بازار فارکس از نظر انواع تحلیل‌ها
  3. تمرین به همراه منتور یا راهنما
  4. شروع معاملات در فارکس

فاصله شما تا وارد شدن به بازار فارکس تنها چند دقیقه ثبت نام در کارگزاری است، اما به همین سرعت نیز می‌توانید سرمایه خود را از دست بدهید. بنابراین آموزش مهم‌ترین رکن ورود به بازار فارکس است.

اگر جز افرادی هستید که خیلی زود می‌خواهید در فارکس شروع به فعالیت کنید، می‌توانید از دوره «جت فارکس» آکادمی پیروزی استفاده کنید. در این دوره کاربران با چند ماه آموزش مستمر و همراه با یک منتور، خیلی سریع تمام مبانی حضور در فارکس را می‌آموزند و می‌توانند به یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازار فارکس تبدیل شوند. برای اطلاع کامل از شرایط دوره جت فارکس اینجا کلیک کنید.

بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز است که روزانه بیش از ۶ بیلیون دلار گردش مالی در آن رخ می‌دهد. همه معامله‌گران از سراسر جهان در بازار فارکس مشغول معاملات ارزها در برابر یکدیگر هستند. کاربران با ثبت نام در بروکرها می‌توانند به بازار فارکس متصل شوند، این بازار به صورت ۲۴ ساعته در ۵ روز هفته باز است.

فارکس چگونه کار می‌کند؟

بازار فارکس به صورت ۲۴ ساعته در ۵ روز هفته باز است. همان‌طور که گفتیم این بازار فاقد محلی متمرکز است و کل سیستم آن به صورت الکترونیکی یا OTC از سراسر جهان به یکدیگر متصل است، پس فارکس از سشن های معاملاتی در کشورهای مختلف تشکیل شده است، که هرکدام با آغاز روز کاری خود باز می‌شوند و با پایان روز کاری خود تعطیل خواهند شد، بنابراین به این صورت بازار فارکس همیشه باز خواهد بود. مهم‌ترین سشن های معاملاتی بازار فارکس، سشن سیدنی، توکیو، فرانکفورت، لندن و نیویورک است که باعث می‌شوند تا بازار فارکس ۲۴ ساعت باز بماند. 

معاملات در بازار فارکس
چگونگی معاملات در بازار فارکس

اما مدل کاری بازار فارکس به این صورت است که شما در این مارکت جفت ارزها را معامله می‌کنید، یعنی با نمادهایی به صورت دوتایی یا جفت ارز (مثل EUR/USD) طرف هستید که باید آن‌ها را در برابر یکدیگر معامله کنید. یعنی زمانی که شما قصد دارید EUR/USD را بخرید، به این معناست که یورو را در برابر دلار خرید می‌کنید، یعنی پیش‌بینی می‌کنید که ارزش EUR در برابر USD در حال افزایش است؛ بنابراین این نماد را BUY (خرید) می‌کنید.

اما اگر اعتقاد داشته باشید که EUR در برابر دلار در حال تضعیف شدن است و دلار دارد قوی‌تر می‌شود، باید روی نماد EUR/USD گزینه معاملاتی SELL (فروش) را بزنید، به نوعی یورو را در برابر دلار بفروشید. با این توضیحات حتماً متوجه شدید که بازار فارکس یک بازار دوطرفه است که می‌توان روی آن BUY و SELL زد، در واقع یعنی هم میتوان خرید و هم می‌توان فروخت که این یکی از ویژگی‌های مهم بازار فارکس است.

به‌طور کلی خرید فروش در بازار فارکس به‌طور مستقیم در قالب قراردادهایی به نام Currency Futures Contracts انجام می‌شود، یعنی شما به صورت مستقیم یک دارایی را از معامله‌گر دیگری خریداری می‌کند. معاملات از طریق کارگزاری‌ها به شبکه اصلی فرستاده می‌شود و شما به عنوان یک کاربر به کل معامله‌گران جهان می‌توانید مستقیم متصل شده و ترید یا معامله کنید.

آیا فارکس در ایران قانونی است؟

برخلاف بازاری که این روزها در جهان برای معامله ارزهای دیجیتال به وجود آمده، فارکس یک سیستم کاملاً مشخص و رسمی است که ساختارهای اقتصادی و نهادهای قانونی بزرگترین کشورهای جهان از جمله آمریکا، آن را تحت نظر دارند. به همین دلیل خود فارکس و معاملات در فارکس کاملاً قانونی است.

معاملات فارکس در تمام کشورهای جهان قانونی است؛ اما در ایران با تصمیم سازمان بورس آن هم با چند مصوبه ضعیف و مبهم، غیر قانونی اعلام شده است. بیشترین دلیل غیر قانونی بودن فارکس در ایران مسئله تحریم‌ها و به روایتی خروج ارز از کشور است که سبب شده تا نهادهای تصمیم گیر آن را غیر قانونی بدانند، اما افرادی که در فارکس به صورت شخصی فعالیت کنند عملاً تخلفی را مرتکب نشده‌ و قانون آن‌ها را مجرم نمی‌داند.

آنچه در مقاله فارکس چیست خواندیم

همان‌طور که در طول مقاله متوجه شدید، فارکس یک بازار تبادل ارزی در جهان است که به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. در این بازار شما نمادهای معاملاتی را به صورت جفت ارز و دو طرفه معامله می‌کنید. یعنی شما یک ارز را در برابر ارز دیگر می‌خرید یا می‌فروشید (مثل: EUR/JPY- GBP/USD). برای اتصال به بازار فارکس باید از طریق کارگزاری‌ها عمل کنید. در بازار فارکس، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و مردم عادی فعال هستند.

 

سوالات متداول

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار غیر متمرکز جهان است که محل تبادل ارزی است. در فارکس ارز کشورهای مختلف در برابر یکدیگر معامله می‌شود.

چطور به بازار فارکس متصل شویم؟

برای اتصال به بازار فارکس باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید و از طریق آن به بازار متصل شوید.

ساعت کار بازار فارکس چطور است؟

بازار فارکس از دوشنبه تا جمعه شب به صورت ۲۴ ساعته باز است.

آیا فارکس در ایران قانونی است؟

فارکس در ایران به دلیل تحریم‌ها و حفظ منابع ارزی کشور از طرف سازمان بورس غیرقانونی اعلام شده، اما اگر به‌طور شخصی در این بازار فعالیت کنید جرمی مرتکب نشده‌اید.

فهرست مطالب

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *