3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

مزایا معاملات در فارکس چیست؟

بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان است؛ به طوری که حجم گردش مالی در این بازار روزانه بیش از 6 تریلیون دلار است و در هر جای بازار که شما معامله‌ای را باز کنید یا ببندید در لحظه درخواست شما انجام می‌شود. برای بررسی مزایا کلی معاملات در فارکس با ما همراه شوید.

بازار فارکس چه مزیت هایی دارد؟

بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار غیرمتمرکز جهان است که در آن مبادلات ارزی انجام می‌شود، در این بازار بازیگرانی بزرگی چون بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و معامله گران شخصی حضور دارند.

مزیت های بازار فارکس
مزایا بازار فارکس نسبت به باقی بازارها

اگر بخواهیم مزیت‌های استفاده از بازار فارکس را بررسی کنیم و بسنجیم که ورود به این بازار آیا ارزشش را دارد یا خیر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. ساعت کاری بازار فارکس
  2. دوطرفه بودن بازار
  3. اهرم در فارکس
  4. نقدینگی فارکس
  5. هزینه کم معاملات
  6. اندازه قرار داد
  7. نوسان بالا
  8. شفافیت

در ادامه این مزایا را بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد:

ساعت کاری بازار فارکس

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازار فارکس، ۲۴ ساعته بودن آن است. در واقع این بازار از یکشنبه شب (اولین ساعت دوشنبه در اروپا) کار خود را آغاز می‌کند و بعد از بسته شدن بازار در آخرین ساعات جمعه در نیویورک به طور کامل بسته می‌شود. پس فارکس ۲۴ ساعته در ۵ روز هفته از دوشنبه تا جمعه باز است و معامله گران در تمام شبانه روز به بازار دسترسی خواهند داشت.

دو طرفه بودن بازار

شاید جذاب‌ترین ویژگی بازار فارکس دو طرفه بودن آن است. از آنجا که نمادهای معاملاتی فارکس به صورت جفت ارز هستند و در مقابل ارزش یکدیگر معامله می‌شوند (مانند EUR/USD) شما می‌توانید در این بازار هم در جهت خرید Buy و هم در جهت Sell معامله کنید. چیزی که در بازارهای معمول مثل سهام، کالا و … به هیچ وجه ممکن نیست.

اهرم در فارکس

به خاطر ناچیز بودن تغییرات (جابجایی ارزها در حدود ۵ رقم اعشار است) باید حجم بسیار بالایی را معامله کنید تا بتوانید سود کنید. اهرم در فارکس به شما کمک می‌کند که بتوانید در این بازار معامله کنید. اهرم به این معنی است که هزینه اولیه کمتری برای باز کردن یک موقعیت بزرگ‌تر مورد نیاز است. به عنوان مثال، اگر ۱۰۰۰ دلار در حساب معاملاتی خود دارید و از اهرم ۱:۱۰۰ استفاده می‌کنید، می‌توانید موقعیتی با ارزش ۱۰۰ هزار دلار (۱۰۰ برابر مبلغ موجود در حساب خود) را باز کنید. البته در نظر داشته باشید، با اینکه اهرم باعث می‌شود بتوانید سودهای بیشتری دریافت کنید اما در مقابل امکان ضرر کردن را نیز افزایش می‌دهد.

نقدینگی فارکس

شاید بزرگ‌ترین مزیت بازار فارکس میزان نقد شوندگی آن است. در واقع فارکس نقد شونده ترین بازار جهان است که گردش مالی آن حدود ۶ تریلیون دلار در روز است. این میزان پول باعث می‌شود تا معاملات در کمترین زمان ممکن انجام شوند.

هزینه کم معاملات

میزان هزینه معاملاتی که کاربران برای ترید کردن در فارکس می‌پردازند بسیار کمتر از سایر بازارها است.

هزینه معاملاتی کم در بازار فارکس
کمترین هزینه برای معاملات در بازار فارکس

مخصوصاً نسبت به حجم معامله‌ای که انجام می‌دهند. همچنین این هزینه پایین کمک می‌کند که افراد تازه کار با کمترین سرمایه ممکن هم بتوانند وارد بازار فارکس شوند و معاملات خود را آغاز کنند.

اندازه قرار داد

برعکس بازارهای بورس و آتی، فارکس به دلیل ماهیت خود این امکان را می‌دهد که اندازه موقعیت‌های تجاری که باز می‌کنید کاملاً انعطاف پذیر باشد. شما می‌توانید معاملات خود را در حجم‌های مختلف ۰.۰۱ میکرولات گرفته تا ۲۰۰.۰ لات باز کنید. اینکار کمک می‌کند که مدیریت ریسک خود را بتوانید از طریق اندازه قرارداد نیز تعیین کنید.

نوسان بالا

به دلیل اینکه حجم معاملات در فارکس به شدت زیاد است، همیشه نوسان در نمادهای معاملاتی وجود دارد. این افزایش نوسانات شدید کمک می‌کند که بتوانید با موقعیت‌های مالی زیادی برای باز کردن معامله روبه‌رو شوید. البته استفاده از نوسان بالا مناسب تریدرهای با تجربه است و کاربرانی که مبتدی هستند باید از نمادهای معاملاتی شروع کنند که نوسان کمی دارد.

شفافیت

در بازارهای سهام، بازیگران بزرگ بسیار راحت‌تر می‌توانند روی قیمت‌ها تأثیر بگذارند، ولی بازار فارکس به دلیل عمق مالی زیادی که دارد تقریباً امکان چنین چیزی را حتی برای بازیگران بزرگ بسیار پایین آورده و این مورد به عادلانه بودن و شفافیت این بازار کمک زیادی کرده است.

بازار فارکس به دلیل عمق بالا، دوطرفه بودن معاملات، وجود اهرم، ساعت کاری متنوع و نقد شوندگی بسیار بالایی که دارد یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی جهان بین معامله گران محسوب می‌شود.

مزایا معاملات در فارکس نسبت به بازارهای دیگر

همان‌طور که در موارد بالا ذکر شد، بازار فارکس نسب به سایر بازارهای مالی از نقد شوندگی بسیار بالاتری برخوردار است و بزرگ‌ترین بازار جهان محسوب می‌شود.

فارکس و دیگر بازارها
فارکس در کنار دیگر بازارهای مالی

همچنین هیچ بازاری ساعات فعالیت آن به اندازه فارکس نیست. به طور کلی اتصال به بازار فارکس از طریق کارگزاری‌های بسیار آسان است و چون تمرکز معاملات فقط روی جفت ارزها است، افراد تازه کار بسیار سریع‌تر می‌توانند مبانی ورود و معامله در این بازار را بیاموزند.

تفاوت های بازار بورس و فارکس

تفاوت بین معاملات فارکس و معاملات سهام بین حجم دارایی‌ها، نقدینگی و نوسانات و همچنین بازه زمانی موجود هر بازار است. معاملات فارکس دارای مزایای مختلفی مانند کارمزد کمتر، ساعات کاری انعطاف پذیر و حجم معاملات بالاتر در مقایسه با معاملات سهام است. بیاید به صورت یک جدول مقایسه‌ای این تفاوت بین بازار فارکس و بازار بورس را با هم بررسی کنیم:

بازار فارکس بازار سهام
حجم زیاد: حدود ۶ تریلیون دلار در روز حجم کمتر: تقریباً ۲۰۰ میلیارد دلار در روز
بسیار پر نوسان نوسان پایین
نقد شوندگی بالا نقدشوندگی پایین
بازارهای ۲۴ ساعته بازارهای ۸ ساعته
حداقل کمیسیون یا بدون کمیسیون کمیسیون‌های بالا
تمرکز روی ارزها تمرکز گسترده روی نمادهای مختلف تجاری

         

آنچه در مقاله مزایا معاملات در بازار فارکس خواندیم

همان‌طور که در مقاله مزایا معاملات در بازار فارکس خواندیم، این بازار جذاب به صورت ۲۴ ساعته از دوشنبه تا جمعه باز است، نقدشوندگی بازار بسیار بالاست به طوری که معاملات شما در کسری از ثانیه انجام می‌شود، به دلیل وجود اهرم می‌توانید در فارکس معاملات با حجم بسیار بزرگی باز کنید. همچنین عمق بازار فارکس سبب شده تا دخالت بزرگان بازار در آن به حداقل برسد. به طور کلی در فارکس با یک بازار بسیار قدرتمند، شفاف و جذاب طرف هستیم.

 

سوالات متداول

فارکس بهتر است یا بازار سهام؟

بازار فارکس از نظر نقدشوندگی، ساعت کاری، حجم بازار و هزینه معاملاتی کمتر، نسبت به بازار سهام مناسب‌تر است.

فهرست مطالب

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *