3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

چگونه به یک معامله‌گر موفق در فارکس تبدیل شویم؟

فارکس یک بازار جذاب و وسوسه کننده است که بسیاری از افراد با رویای ثروتمند شدن وارد آن می‌شوند، اما فاصله موفقیت تا ضرر در این بازار بسیار کم است. تنها چیزی که می‌تواند شما را در برابر شکست‌های بزرگ محافظت کند و کمک کند تا بتوانید سود مناسبی از فارکس کسب کنید، تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق از طریق آموزش است. ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چطور یک فرد علاقه‌مند به فارکس می‌تواند به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شود. با ما تا پایان مطلب همراه شوید.

یک معامله‌گر موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۹۰% افرادی که فارکس را شروع می‌کنند، در ۵ سال اول از این بازار خارج می‌شوند، گفته شده دلیل اصلی شکست‌های معامله‌گران، مباحث روانی است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که معامله‌گران موفق یک سیستم جادویی خاص دارند؛ اما این‌طور نیست، شاید استراتژی معامله بسیاری از تریدرهای موفق و شکست خورده یکی باشد، اما مطمئناً تفاوت اصلی در طرز فکر آن‌ها است.

معامله گر موفق
موفقیت در بازار های مالی

به طور کلی همه افراد می‌توانند ساختار فارکس را یاد بگیرند تا بتوانند نمادهای معاملاتی را تحلیل کنند؛ پس به لحاظ فنی فاصله تریدرها زیاد نخواهد بود. چیزی که عنصر تعیین کننده در تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای است، کنترل روی بخش روانی و احساسات خود است.

بخش فنی یک تریدر حرفه‌ای

یک معامله‌گر موفق در بخش فنی یا همان عملکردی در بازار تمرکز زیادی روی آموزش و تمرین خواهد داشت. در واقع معامله‌گران حرفه‌ای هیچ‌گاه آموزش و تمرین را متوقف نخواهند کرد. مسیر یادگیری تریدرها معمولا از مباحث مقدماتی شروع می‌شود و به مرور زمان با کلیه روش‌های تحلیلی، مدیریت مالی و … آشنا می‌شوند. اگر می‌خواهید یک دوره آموزش کامل در زمینه فارکس ببینید می‌توانید از دوره‌های آکادمی پیروزی استفاده کنید. در آکادمی پیروزی دوره‌های مختلفی وجود دارد که کمک می‌کند به همراه یک منتور شما به طور کامل به تمامی مباحث فنی فارکس مسلط شوید.

برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق در دنیای فارکس شما نیاز به آموزش دارید. این آموزش‌ها شامل یادگیری مباحث اولیه و حرفه‌ای تحلیل گری در فارکس است. اما مهم‌تر از آموزش فنی، یک تریدر نیازمند کنترل خود در بخش روانی است، زیرا بازار فارکس فشار بسیار بالایی روی روان معامله‌گران دارد و کسانی که در بخش روان‌شناختی ضعیف باشند، امکان موفقیت آنها در بازار فارکس بسیار پایین است.

بخش روانی یک تریدر حرفه‌ای

بازار فارکس جایی است که سرمایه شما جلوی چشمتان در حال کم و زیاد شدن است، حرص، طمع، ترس و … فاکتورهایی هستند که مستقیماً روی شخصیت شما تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین بخش اصلی که معامله‌گران باید روی آن کار کنند، احساسات خودشان است.

احساسات در معامله گری
تاثیر احساسات در معامله گری

برای تکمیل حرف‌هایی که زده شد بهتر است چند ویژگی روانی یک تریدر حرفه‌ای را بیان کنیم:

 1. معامله‌گران موفق به‌اندازه کافی صبور هستند
 2. حفظ آرامش کامل
 3. خود کنترلی
 4. اعتماد به نفس داشته باشید
 5. منظم در معامله‌گری

در ادامه موارد ذکر شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

معامله‌گران موفق به اندازه کافی صبور هستند

تجارت برای کسب سود در دراز مدت نیاز به صبر زیادی دارد. معامله‌گران به دلایل زیادی نیاز به صبر دارند، که برخی از آنها در زیر ذکر شده است:

 • انتظار برای نقطه ورود آنها
 • انتظار برای رسیدن به هدف معاملاتی
 • پذیرش ضررهای کوتاه مدت
 • صرف زمان برای تجزیه و تحلیل بازار
 • زیاده روی نکردن در معاملات

حفظ آرامش کامل

بازار فارکس دائماً در حال نوسان است، سود شما در یک لحظه می‌تواند به ضرر تبدیل شود، یا ضررهای شما بیش از حد قابل تصور باشد، این کار ذهن شما را به هم می‌ریزد. معامله‌گران موفق کسانی هستند که در شرایط پرفشار می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند، استرس را به خوبی مدیریت نمایند و پس از باز کردن معامله دائماً آن را تغییر ندهند.

خود کنترلی

شما نمی‌توانید بازار را کنترل کنید، هر اتفاقی در بازار ممکن است، تنها کاری که باید شما انجام دهید اینکه خودتان را بتوانید کنترل کنید، در این باید به این نکات توجه کنید:

 • چه ساعتی معامله می‌کنند
 • چه بازاری معامله می‌کنند
 • جایی که وارد بازار می‌شوند
 • جایی که از بازار خارج می‌شوند
 • احساس آنها هنگام معامله

اعمال سطح بالایی از خودکنترلی در هر زمان، مهارتی است که همه معامله‌گران به آن توجه ویژه‌ای دارند.

اعتماد به نفس داشته باشید

معامله‌گران موفق همگی دارای اعتماد به نفس بالایی هستند. اعتماد به نفس، به معامله‌گران موفق این امکان را می‌دهد که استراتژی خود را دنبال کنند و روی بلندمدت تمرکز کنند. عدم اعتماد به نفس منجر به تمرکز کوتاه مدت و عملکرد ضعیف می‌شود.

منظم در معامله‌گری

نظم و انضباط و پایبند بودن به برنامه معاملاتی که ایجاد کرده‌اید، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید یک معامله‌گر انجام دهد.

شما باید آنقدر روی خود کار کنید که بتوانید در طول روز کل پلن معاملاتی اعم از مباحث فنی و روانی که مشخص کرده‌اید را قدم به قدم اجرا کنید، یک معامله‌گر موفق هیچ‌گاه از برنامه خود خارج نمی‌شود و همه سعی می‌کنم نظر عملکردی خود را در هر شرایطی حفظ کند.

به چه معامله‌گری موفق میگویند؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که معامله‌گر موفق تریدری است که دائماً در حال سود است، در حالی که هیچ تریدری نمی‌تواند به طور دائمی سودده باشد. ماهیت بازار فارکس این است که شما قطعاً با ضرر همراه خواهید بود. به همین دلیل در متن بالا نیز تاکید زیادی روی مباحث روانشناسی شده است.

موفقیت در فارکس
تبدیل شدن به یک معامله گر موفق

معامله‌گران موفق افرادی هستند که به یک ثبات معاملاتی رسیده‌اند. یعنی چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ روانی، مسیر خود را پیدا کرده‌اند؛ روند ثابت و مشخصی دارند، دائم در حال یادگیری هستند و نتیجه‌گیری آنها نوسانی نیست.

آنچه در مقاله تبدیل شدن به معامله‌گر موفق خواندیم

همان‌طور که در طول مقاله معامله‌گر موفق خواندیم، تریدرهایی معمولاً در بازار موفق می‌شوند که به بهترین شکل ممکن می‌توانند مباحث روانی را کنترل کنند. بحث‌های فنی معامله‌گری در فارکس مسئله چندان پیچیده‌ای نیست و هر فرد علاقه‌مند به این حوزه پس از مدت‌ها تمرین می‌تواند به تمام مباحث تکنیکال و فاندامنتال بازار مسلط شود. 

چیزی که معامله‌گران حرفه‌ای را از تریدرهای شکست خورده متمایز می‌کند، توان تسلط روی رفتار خودشان است. به عقیده بیشتر بزرگان دنیای فارکس، مهم‌ترین مسئله در زمینه موفقیت در معامله‌گری، استراتژی شما برای ترید کردن نیست، بلکه روش شما برای کنترل احساسات خودتان است.

  

سوالات متداول

به چه معامله‌گری در فارکس تریدر موفق میگویند؟

معامله‌گرانی که در بازه زمانی یک ساله بتوانند به صورت مستمر سودهای کوچک کسب کنند را یک معامله‌گر موفق می‌گویند.

معامله‌گر موفق چه ویژگی دارد؟

معامله‌گران موفق انضباط، صبر، سازگاری، سرسختی ذهنی، استقلال و آینده‌نگری را در خود رشد داده‌اند.

فهرست مطالب

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *