3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

آموزش تحلیل تکنیکال (حمایت و مقاومت) + ویدیو آموزشی

در این جلسه از آموزش تحلیل تکنیکال، با مباحث مهمی چون حمایت و مقاومت، حد سود و ضرر، پول بک و الگوهای برگشتی کندل‌ها آشنا خواهیم شد و کم کم می‌آموزیم که چطور می‌توانید اولین تحلیل‌های خود را روی چارت انجام دهیم. برای آشنایی بیشتر با این مباحث تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.
جلسه نهم فارکس مقدماتی

حمایت و مقاومت

به محدوده‌های قیمتی که در آن حرکت قبلی متوقف می‌شود و قیمت بازگشت می‌کند حمایت و مقاومت گفته می‌شود. برای اینکه تعریف دقیق‌تری داشته باشیم باید بگوییم به سطح قیمتی که هنگام حرکت نزولی نماد معاملاتی، قیمت از آن پایین‌تر نمی‌رود و بازار به سمت صعود چرخش می‌کند سطح حمایت گفته می‌شود. به تصویر زیر نگاه کنید:

سطح حمایت
در ناحیه مشخص شده یک سطح حمایت بسیار قوی وجود دارد.

اما اگر زمانی که قیمت در حال صعود است و یک سطح اجازه صعود بیشتر را ندهد و بازار را نزولی کند، اصطلاحاً گفته می‌شود که آن سطح مقاومتی است که نمونه آن را در عکس زیر مشاهده می‌کنیم.

سطح مقاومت
ناحیه مشخص شده یک سطح مقاومتی بسیار قوی است.

شکست حمایت و مقاومت‌ها

هرچقدر که برخوردها به یک ناحیه بیشتر باشد، حمایت و مقاومت قوی‌تری شکل خواهد گرفت اما در نهایت حمایت‌ها و مقاومت‌ها نیز شکسته خواهند شد. نکته مهم درباره شکست سطوح مهم این است که قابلیت تبدیل شدن به یکدیگر را دارند. یعنی زمانی که یک مقاومت شکسته می‌شود، ممکن است تبدیل به حمایت جدید قیمت شود. مثال چنین اتفاقی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تبدیل شدن مقاومت به حمایت
تبدیل شدن مقاومت به حمایت

مسئله مهم درباره شکست حمایت و مقاومت، تثبیتان است، یعنی اگر بازار یک حمایت را رد می‌کند، مهم این است که قیمت بتواند خودش را در ناحیه جدید نگاه دارد، در این بین ممکن است برخی از بازیگران بازار سعی کنند دوباره قیمت را به سطح قبلی برگردانند اما اگر شکست واقعی یک حمایت یا مقاومت رخ داده باشد، قطعاً توانایی چنین کاری را نخواهند داشت. پس بسیار مهم است که بعد از رخ دادن یک شکست سطح، شما صبر کنید تا قیمت به طور قطعی در بالا یا پایین سطح مدنظرتان تثبیت شود.

پولبک

معمولاً یکی از نشانه‌های تثبیت شکست یک سطح حمایت و مقاومتی، پولبکی است که قیمت به آن سطح میزند. اگر به تصویر زیر نگاه کنید بعد از شکست یک سطح حمایتی، بازار یک پولبک به همان سطح زده و باره روند صعودی خود را ادامه داده. معمولاً پولبک‌ها جایی هستند که معامله گران وارد معامله می‌شوند.

پولبک
ادامه روند صعودی با زدن پولبک به حمایت جدید

حد سود و حد ضرر

زمانی که یک معامله‌گر می‌خواهد وارد یک‌ترید شود، باید ۳ نقطه مهم را مشخص کنید. اول نقطه ورود، دوم حد ضرر و سود حد سود. یعنی مشخص کند که اگر بازار خلاف پیش‌بینی او حرکت کرد در چه قیمتی با ضرر خارج شود و یا اگر بازار موافق پیش‌بینی او حرکت کرد در چه قیمتی با سود خارج شود.

حد سود و حد ضرر
قراردادن حد سود و حد ضرر در هر معامله یکی از کارهایی است که باید حتما انجام دهید.

در تصویر بالا فرض کنید که یک معامله SELL باز شده است، قسمت سبز رنگ حد سود و قرمز رنگ حد ضرر معامله‌گر است. معمولاً حد سودها باید چند برابر حد ضرر باشند تا مدیریت مالی شما درست باشد. به زبان ساده اگر برای معامله خود ۱۰ پیپ حد ضرر در نظر می‌گیرید، باید حداقل ۲۰ پیپ حد سود قرار دهید.

ویدئو آموزشی

در مطالب بالا سعی شد تا به صورت خلاصه درباره حمایت و مقاومت، شکست آنها و پولبک صحبت شود. برای اینکه بتوانید این مباحث را به صورت کامل بیاموزید، بهتر است ویدئوی نهم از سری آموزش‌های تحلیل تکنیکال آکادمی پیروزی را مشاهده کنید تا بتوانید به صورت دقیق و تخصصی‌تر با این مباحث آشنا شوید.

آنچه در مقاله آموزش تحلیل تکنیکال خواندیم:

در این بخش از مقالات تحلیل تکنیکال با مباحثی چون شناخت سطوح حمایت و مقاومت آشنا شدید و متوجه شدید که چطور این حمایت و مقاومت‌ها شکسته می‌شوند. سپس آموختید که پولبک چیست و چه نقشی در تأییدیه شکست سطوح حمایتی و مقاومتی دارد.

فهرست مطالب

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *