3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

3 روز تا پایان ثبت‌نام رایگان در وبینار جذب سرمایه ترید

جفت ارز چیست؟

نمادهای معاملاتی فارکس به صورت جفت ارز می‌باشند، یعنی هر نماد دارای دو ارز به نام ارز پایه و ارز ثانویه است که در یک نماد قرار می‌گیرند و معاملات آن‌ها در برابر یکدیگر انجام می‌شود. در فارکس جفت ارزها در چند دسته بندی جفت ارزهای اصلی (Major)، فرعی (Minor) و عجیب (Exotic) قرار می‌گیرند، در ادامه مطلب بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.
whats-currency-pair.webp

جفت ارز در فارکس چیست؟

زمانی که وارد بازار فارکس شوید، مشاهده می‌کنید که نمادهای معاملاتی به این شکل نوشته می‌شوند (EUR/USD) به این نمادها جفت ارز نیز گفته می‌شود؛ در مثال بالا ما با جفت ارز یورو در برابر دلار آمریکا را دیدیم.

جفت ارز در فارکس
جفت ارز در بازار فارکس

در ابتدا باید بدانید که هر کدام از این ارزها مخفف نام ارز یک کشور هستند. بگذارید ابتدا با این حروف مخفف آشنا شویم:

 • EUR: یورو اروپا
 • USD: دلار آمریکا
 • JPY: ین ژاپن
 • CAD: دلار کانادا
 • GBP: پوند انگلستان
 • CHF: فرانک سوئیس
 • NZD: دلار نیوزلند
 • و… .

حالا زمانی که دو نمونه از این ارزها در کنار یکدیگر قرار بگیرند یک نماد معاملاتی را تشکیل می‌دهند، مثلاً GBP/JPY به معنای نماد پوند انگلستان در برابر ین ژاپن است. اما اگر سوال این است که نمادهای فارکس چرا به این شکل هستند؟ باید بگوییم که بازار فارکس یک بازار دو طرفه است، یعنی شما علاوه بر زدن دکمه خرید BUY می‌توانید دکمه SELL یا فروش را نیز بزنید که جز مهم‌ترین خاصیت‌های بازار فارکس است که در ادامه چرایی آن را توضیح خواهیم داد.

معاملات جفت ارز چیست؟

همان‌طور که گفتیم هر نماد فارکس از دو ارز تشکیل شده که به آن جفت ارز میگویند. هر جفت ارز شامل دو بخش است (GBP/USD). به ارزی که نامش در سمت چپ آورده می‌شود ارز پایه (GBP) و ارزی که در سمت راست نوشته می‌شود ارز ثانویه (USD) است.

BUY یا خرید روی جفت ارز

زمانی که شما می‌خواهید معامله‌ای در فارکس انجام دهید، در واقع در حال معامله یا ترید دو ارز در برابر یکدیگر هستید؛ به این معنی که وقتی مثلاً روی نماد GBP/USD دکمه BUY را می‌زنید، یعنی ارز پایه GBP را در برابر ارز USD خریداری کرده‌اید، یعنی پیش‌بینی کرده‌اید که پوند انگلستان ارزشش در برابر دلار آمریکا افزایش می‌باید.

SELL یا فروش روی جفت ارز

اما وقتی روی GBP/USD دکمه SELL را می‌زنید، انگار اعلام می‌کنید که قیمت پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد. یعنی شما با زدن دکمه SELL پوند را در برابر دلار فروخته‌اید یا به تعریفی ساده‌تر شما با زدن دکمه SELL ارز ثانویه (USD) را در برابر پوند که ارز پایه است خریده‌اید.

بهترین جفت ارزها برای ترید کردن

در بازار فارکس هر فرد ممکن است استراتژی معاملاتی خود را داشته باشد و نوع جفت ارزی که برای او مناسب است با دیگران متفاوت باشد؛ اما به صورت کلی برخی از جفت ارزها هستند که به دلیل حجم بالای معاملات، حرکت‌های بهتری دارند، این جفت ارزها معمولاً در طول روز روند دارند و پیش‌بینی آن‌ها منطقی‌تر و علمی‌تر است.

بهترین جفت ارز برای ترید
بهترین جفت ارز بازار فارکس برای ترید

بزرگ‌ترین معامله گران جهان عموماً روی جفت ارز EUR/USD معامله می‌کنند که بیشترین حجم معاملات در بازار را به خود اختصاص داده است. اما اگر می‌خواهید فهرستی کامل‌تر از بهترین نمادهای معاملاتی داشته باشید ما آن‌ها را به صورت تفکیک شده در ادامه آورده‌ایم.

نمادهای معاملاتی که در فارکس وجود دارند، همگی از دو ارز تشکیل شده‌اند که در مجموع به آن جفت ارز میگویند. هر جفت ارز دارای یک ارز پایه و یک ارز ثانویه است که برای معامله باید ارزش این دو ارز در برابر یکدیگر را بسنجید. معاملات در فارکس روی جفت ارزها به صورت دوطرفه است، یعنی هم می‌توانید خرید بزنید و هم می‌توانید بفروشید.

چه جفت ارزهایی در بازار فارکس وجود دارد؟

همان‌طور که گفته شد تمامی نمادهای معاملاتی در بازار فارکس به صورت جفت ارز هستند، یعنی تمام نمادها دارای دو ارز که تشکیل شده از یک ارز پایه و یک ارز ثانویه هستند. برای شناخت تمامی نمادهای بازار فارکس ما آن‌ها را در ادامه برای شما فهرست خواهیم کرد:

 1. جفت ارزهای اصلی Major
 2. جفت ارزهای فرعی Minor
 3. جفت ارزهای عجیب Exotic

در ادامه به بررسی انواع حفت ارز می‌پردازیم:

جفت ارزهای اصلی Major

به نمادهایی که در آن ها ارز دلار آمریکا (USD) وجود داشته باشد، جفت ارزهای اصلی یا ماژور گفته می‌شود، بیشترین حجم معاملات در بازار فارکس روی جفت ارزهای اصلی انجام می‌شود. برای شناخت آن‌ها به جدول زیر نگاه کنید:

نماد

شرح جفت ارز

EUR/USD

یورو در برابر دلار آمریکا

USD/JPY

دلار آمریکا در برابر ین ژاپن

GBP/USD

پوند انگلستان در برابر دلار آمریکا

USD/CHF

دلار در برابر فرانک سوئیس

USD/CAD

دلار آمریکا در برابر دلار کانادا

AUD/USD

دلار آمریکا در برابر دلار استرالیا

NZD/USD

دلار نیوزلند در برابر دلار آمریکا

جفت ارزهای فرعی Minor

جفت ارزهای فرعی که به نام جفت ارزهای مینور نیز شناخته می‌شود، بخش بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند، جفت ارزهای فرعی نمادهایی هستند که شامل دلار آمریکا (USD) ‌می‎‌شوند و حجم معاملات بسیار پایین‌تری از جفت ارزهای ماژور دارند. برای آشنایی با تمامی نمادهای جفت ارزهای فرعی به جدول زیر نگاه کنید:

نماد

شرح جفت ارز

EUR/GBP

یورو در برابر پوند انگلیس

EUR/JPY

یورو در برابر ین ژاپن

EUR/CHF

یورو در برابر فرانک سوئیس

EUR/AUD

یورو در برابر دلار استرالیا

EUR/CAD

یورو در برابر دلار کانادا

EUR/NZD

یورو در برابر دلار نیوزلند

GBP/AUD

پوند انگلیس در برابر دلار استرالیا

GBP/CAD

پوند انگلیس در برابر دلار کانادا

GBP/CHF

پوند انگلیس در برابر فرانک سوئیس

GBP/JPY

پوند انگلیس در برابر ین ژاپن

AUD/CHF

دلار استرالیا در برابر فرانک سوئیس

AUD/NZD

دلار استرالیا در برابر دلار نیوزلند

AUD/JPY

دلار استرالیا در برابر ین ژاپن

AUD/CAD

دلار استرالیا در برابر دلار کانادا

CAD/JPY

دلار کانادا در برابر ین ژاپن

NZD/CAD

دلار نیوزلند در برابر دلار کانادا

NZD/JPY

دلار نیوزلند در برابر ین ژاپن

NZD/CHF

دلار نیوزلند در برابر فرانک سوئیس

CHF/JPY

فرانک سوئیس در برابر ین ژاپن

جفت ارزهای عجیب Exotic

جفت ارزهای عجیب که به آن‌ها اگزاتیک (Exotic) نیز گفته می‌شود، جفت ارزهایی هستند که از ارزهای بسیار ضعیف و کمتر شناخته شده کشورهای مختلف تشکیل می‌شوند. تعداد این جفت ارزها بسیار زیاد است، اما ما برخی از آن‌ها را که بیشتر ممکن است نامشان را بشنوید در جدول زیر آورده‌ایم.

نماد

شرح جفت ارز

EUR/TRY

یورو در برابر لیر ترکیه

USD/HKD

دلار آمریکا در برابر دلار هنگ‌کنگ

NZD/SGD

دلار نیوزلند در برابر دلار سنگاپور

GBP/ZAR

پوند انگلیس در برابر رند آفریقای جنوبی

AUD/MXN

دلار استرالیا در برابر پزو مکزیک

JPY/NOK

ین ژاپن در برابر  کرون نروژ

 

آنچه در مقاله جفت ارز فارکس خواندیم

همان‌طور که در طول مقاله متوجه شدید، نمادهای معاملاتی فارکس به صورت جفت ارز می‌باشند. مانند EUR/USD یعنی هر نماد تشکیل شده از دو ارز مختلف است شما در معاملات خود باید آن‌ها را در برابر یکدیگر ترید کنید. جفت ارزها بر اساس اهمیت از ۳ دسته جفت ارز اصلی (ماژور)، جفت ارز فرعی (مینور) و جفت ارزهای عجیب یا (اگزاتیک) تشکیل می‌شوند. شما بعد از ثبت نام در یک کارگزاری می‌توانید هر نماد معاملاتی که می‌خواهید را به صورت ۲ طرفه یعنی BUY یا SELL ترید کنید.

 

سوالات متداول

جفت ارز فارکس چیست؟

به نمادهای معاملاتی فارکس که از دو ارز تشکیل می‌شوند، جفت ارز فارکس میگویند. برای مثال EUR/USD یک جفت ارز فارکس است که معامله یورو در برابر دلار را می‌توانید در این نماد انجام دهید.

مهم‌ترین جفت ارزهای فارکس کدام است؟

بیشترین حجم معاملات فارکس روی نمادهای EUR/USD، USD/JPY، GBP/USD، USDCHF و … انجام می‌شود.

چرا معاملات فارکس دو طرفه است؟

چون هر نماد از دو بخش تشکیل شده و شما در حال خرید و فروش این دو نماد در برابر یکدیگر هستید. پس اگر دکمه BUY را بزنید یعنی ارز اول (پایه) را در برابر ارز دوم (ثانویه) خریده‌اید. اگر دکه SELL را بزنید، ارز دوم (ثانویه) را در برابر ارز اول (پایه) خریده‌اید.

فهرست مطالب

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *